Yleiskristillinen medialähetysjärjestö • tavoittaa Venäjää, Aasiaa ja islamilaista maailmaa

IRR-TV

 Tilaa Itäportti-lehti
Etsi sivuiltamme
Koti Uutiset Haiti tarvitsee apuasi
Haiti tarvitsee apuasi
24.03.2010 15:28

3-children-looking-from-hol

Eurolla päivässä - 30 eurolla kuukaudessa ruokit ja koulutat yhden orpolapsen Haitissa

Lahjoita tilille OP 513205-29028, käytä viitettä 7553

Maanjäristyksessä luhistuneen Haitin tilanne on edelleen täydellinen katastrofi. Jo ennen maanjäristystä tämä läntisen pallonpuoliskon köyhin maa oli korruption, köyhyyden ja edellisten luonnonkatastrofien runtelema.

Ennen 12.1.2010 tapahtunutta maanjäristystä Haitissa oli 280 000 orpoa. Nyt vanhempansa menettäneitä lapsia on kymmeniätuhansia enemmän.

IRR-TV haluaa ojentaa käden Haitin orvoille. Yhdellä eurolla päivässä ja vastaavasti 30 eurolla kuukaudessa voidaan ruokkia, pitää vaatteissa ja kouluttaa yksi orpo.

Haiti-tytto

Apu ohjataan Haitissa pitkään orpotyötä tehneen yhteistyöjärjestömme kautta, jolla on maassa valmiit verkostot ja avustuskanavat.

– Orpojen määrä on suuri. Siksi vetoamme, että voisit myös tässä kohtaa olla lähimmäinen ja osoittaa rakkautta niille Haitin orvoille, jotka todella tarvitsevat apuasi juuri nyt, IRR-TV:n toiminnanjohtaja Hannu Haukka vetoaa.

Emme voi auttaa koko Haitia – mutta voimme tehdä oman osamme tehokkaalla, kohdennetulla avulla. Tulemme kanavoimaan varoja ja resursseja vaikeimmassa asemassa olevien lapsien auttamiseksi. He ovat menettäneet kotinsa ja vanhempansa.

Haiti-tytto2

Haiti-tytto

– Suurin osa yleisestä avustustyöstä suuntautuu Port-au-Princen pääkaupunkiseudulle. Ajattele, että olet menettänyt maanjäristyksessä omaisuutesi ja perheesi, ja olet pääkaupungin ulkopuolella. Sinulla ei ole toivoa saada tästä avustuksesta edes rippeitä. Joten se apu, minkä saat tässä tapauksessa joltain tuntemattomalta järjestöltä Suomesta, voi olla ainut pelastuksesi, ainut oljenkortesi päästä elämään jälleen kiinni, Hannu Haukka toteaa.

Maanjäristys tuhosi Haitissa 300 000 kotia ja vei yli 217 000 ihmisen hengen. Näkymät tuhon jälkeen hiljentävät.

Kiitos, että autat!

Haiti-sortuneita-taloja


 

 

Uusi elämä

Hukkumassa alkoholiin

Kiitos Jumalalle teistä! Kiitos ohjelmistanne, joita odotan niin hartaasti joka viikko. Aviomieheni on alkoholisti. Hän hukuttaa kaikki elämän murheet ja ilot vodkaan. Aine hallitsee häntä täysin. Hänelle on normaalia juoda pullollinen kerrallaan. Hän on täysin välinpitämätön. Rukoilen mieheni puolesta, mutten voi tehdä sitä yksin.

- Ludmila, Kiova