Yleiskristillinen medialähetysjärjestö • tavoittaa Venäjää, Aasiaa ja islamilaista maailmaa

IRR-TV

 Tilaa Itäportti-lehti

Uutiset Missio Krasnodarin missiossa yli 10 000 kontaktia
Krasnodarin missiossa yli 10 000 kontaktia
21.12.2010 00:00

ARTIKKELIN PÄÄKOHDAT

  • Suurkaupunkimissiossa Krasnodarissa, Novorossijskissa ja Maikopissa Etelä-Venäjällä tavoitettiin noin kolme miljoonaa asukasta
  • Seurakunnat ovat saaneet yli 10 000 kontaktia kaupunkilaisiin
  • Seuraavat kuukaudet tulevat olemaan elonkorjuun aikaa, kun paikalliset seurakunnat aloittavat jälkihoitotyön

LUE LISÄÄ JUTTUJA

 

Novorossiisk-str-action-shipSuurkaupunkimissiossa Krasnodarissa, Novorossijskissa ja Maikopissa Etelä-Venäjällä tavoitettiin noin kolme miljoonaa asukasta marraskuussa. Krasnodarin alueella asuu yhteensä yli viisi miljoonaa ihmistä, joista noin miljoona Krasnodarin kaupungissa.

Missiosanoma näkyi ja kuului TV-kanavilla, radiossa, internetissä, lehdissä, kaduilla ja julkisissa kulkuvälineissä.

Seurakunnat ovat saaneet yli 10 000 kontaktia kaupunkilaisiin sielunhoitopuhelimen ja kadulla käytyjen keskustelujen kautta.

Esimerkiksi eräs lapsensa menettänyt äiti soitti itsemurhan partaalla missiotoimistoon. Hän sai avun ja pelastui itsetuholta.

Novorossijsk ja Maikop – sanoma joka kotiin

Mission toiseksi suurin kaupunki Novorossijsk on Venäjän Mustanmeren laivaston tukikohta. Novorossijsk oli turkkilaisten linnoitus vuoteen 1829. Nykyisin tässä sotilaskaupungissa asuu noin 300 000 ihmistä.

Kolmannessa merkittävässä missiokaupungissa Maikopissa elää 175 000 asukasta.

Pelkästään Novorossijskissa yli 3000 ihmistä vastasi missiosanomaan hyvästä Jumalasta, joka muuttaa ihmiselämän. Jokaiseen sotilaskaupungin kotiin tuotiin median kautta mahdollisuus vastata evankeliumin kutsuun.

Elonkorjuu alkoi

Seuraavat kuukaudet tulevat olemaan elonkorjuun aikaa Etelä-Venäjällä, kun paikalliset seurakunnat aloittavat jälkihoitotyön.

Kaupunkimissiolla oli selkeä tilaus alueella. Etelä-Venäjä kärsii vakavista huume- ja alkoholiongelmista sekä perheiden hajoamisesta. Myös radikaali islam yrittää tunkeutua alueelle läheisestä Kaukasus-vuoristosta.

Viimeksi päivitetty 19.04.2011 10:05
 

Uusi elämä

Urheilijan voittopalkinto
Harkonen-851

”Kun seisoin palkintokorokkeella mitali kaulassa ja katselin Suomen lipun nousemista keskimmäiseen salkoon, niin itkin samalla kertaa ilosta ja onnesta. Oli upeaa olla suomalainen olympiavoittaja.”

 

Arto Härkönen, Olympiavoittaja


Lue lisää...